יצירת קשר
שם
מספר טלפון
דואר אלקטרוני
נושא הפנייה

מה ההבדל בין אדריכלית ומעצבת פנים?

 

אדריכלות ועיצוב פנים שייכים לאותו תחום והגבול ביניהם הוא מאולץ, לטעמי ואפילו דמיוני. עם זאת, הרבה אדריכלים אינם נכנסים לתכנון של פנים הבית והם מתכננים רק את המראה החיצוני של המבנה. לכן נדרשת עבודה משותפת עם מעצבי פנים. מעצבי פנים עובדים בשיתוף עם אדריכלים כאלו או שהם מגיעים לאחר שהאדריכלות כבר קיימת.

זכותו של כל אדם לבחור להתמחות רק בחלק אחד או אחר של המכלול וטוב שיש אדריכלים ומעצבים שעוסקים בחלקים השונים כדי להגיש לכם את השלם. אני בוחרת לראות את כל התכנון כחזון אחד, שלי ושלכם. מן הסביבה החיצונית, דרך המבנה עצמו וכלה בחללו הפנימי. אני מאמינה שזו הדרך הנכונה לתת לכם את השלם המדוייק לכם, ומבלי להפיל את המקל. לכן אני אדריכלית ומעצבת פנים.

 

למה אני אדריכלית ומעצבת פנים ?

 

התכנון האדריכלי הוא תפיסת חלל בעלת רבדים שונים ועיצוב הפנים הוא אחד מהם. ההפרדה בין הרבדים הללו עלולה לעשות עוול לתוצר הסופי. ההפרדה דורשת תיאום בין הרבדים והתיאום עלול להיות מאולץ לעומת תכנון כולל ושלם.  בשל ההבנה שהדברים הם מכלול שלם, אני אדריכלית ומעצבת פנים. אני חובשת כובע אחד, רחב וכולל. אלו אינם שני כובעים.

 

מי קובע היכן עובר הגבול? האם את הקירות החיצוניים מתכננת אדריכלית ומעצבת פנים מתכננת את הפנימיים? או שמעצבת פנים "מתקנת" את התכנון האדריכלי ומתאימה אותו לדיירים? האם את המבנה מתכננת אדריכלית ומעצבת פנים יורדת לרזולוציות של חומרים, צבעים ורהיטים?

 

בחרתי להיות אדריכלית ומעצבת פנים כי אני לא חושבת שבאמת אפשר להפריד בין המושגים או בין החללים. כמו שאני נותנת את דעתי על הגינה ועל מראה חזיתות הבית, אני נותנת את דעתי על תכנון לב הבית, הפנים שלו, על תפקודו ויופיו ובעיקר על התאמתו לדייריו. מפנים הבית אנחנו רואים את הגינה, לא? ומן המטבח אנחנו רואים את מבואת הבית החיצונית, לפעמים, לא? ואנחנו רוצים שזה יעבוד וכמובן שזה יהיה יפה ושיהיה מבודד טוב ושהחומרים יהיו עמידים אבל מחפשים את הטעם שלנו במכלול. אז למה צריכים לעשות זאת כמה אנשים שמעבירים את האחריות כמו מקל במירוץ שליחים. לא הכי פשוט רץ אחד שמחזיק את המקל לאורך כל המסלול?

 

אז למה כולם לוקחים קודם אדריכלית ומעצבת פנים רק אחרי שי כבר תכנון?

 

לצערי, זו דרך עבודה המקובלת על רבים והיא תוצר של נוהג רב שנים. הדרך הזו מרמזת שעיצוב פנים הוא דבר פחות משמעותי שאדריכלים "חשובים" לא מטרידים עצמם בו ובעיני הדבר שגוי.

 

מעבר לכך שבעיני עיצוב פנים הוא אדריכלות, אם הייתי מדרגת חשיבויות, הייתי אומרת שצורת המבנה החיצונית חשובה פחות מן הפנים, עיצובו והתאמתו לדייריו. פנים המבנה הוא העיקר ולא חזיתות החוץ. הפנים הוא לב של החלל, בין אם זה בית פרטי, מסעדה או משרד. שם קורים הדברים. הפנים הוא המטרה של הכל, הוא החלל השימושי.

 

כאן אני חייבת לסייג. כשאני מגדירה את תכנון הפנים והחוץ כמכלול, אני מתייחסת לתכנון שמאפשר מן הרגע הראשון ראיה של כל התחומים ביחד. זה תהליך שבו מומלץ תכנון של אדריכלית ומעצבת פנים ולא של שני אנשים נפרדים.

 

במקרים של שינויים במבנה קיים, הסבתו לייעוד אחר או כל תכנון חללי שמתייחס למבנה שהאדריכלות שלו כבר קיימת ונתונה ואיתה אנחנו צריכים "להסתדר", ניתן לשכור את שירותיה של מעצבת פנים ולאו דווקא אדריכלית.