יצירת קשר
שם
מספר טלפון
דואר אלקטרוני
נושא הפנייה

מה עושה מתכננת ומעצבת בתים?

מעצבת בתים מתכננת בתים כאשר העיצוב איננו משהו שמגיע "אחר כך" אלא הוא חלק בלתי נפרד מרבדי התכנון. אם נעמיק נבין שבעצם התכנון הוא עיצוב, אך לא במובן השיטחי של לבחור כמה גוונים ולעשות משהו לנאה, אלא במובן של יצירת משהו מהותי בחלל שיש לו גודל, נפח, צורה, צבע ואור. ולכן, תכנון בית הוא עיצובו.

 

עיצוב הבית ותכנונו הוא עולם ומלואו ויש נושאים רבים שיש לתת עליהם את הדעת ולחפש להם תשובות. בתור מעצבת בתים אני בוחנת ומתאימה את עיצוב הבתים וחלליהם לחיי המשפחות העתידיות לגור בהם ונותנת חשיבות לתנועה של הדיירים בהם.

מה עושים כשנכנסים הבית ביום או בלילה, היכן מתכנסת המשפחה, איזו מידת פרטיות נדרשת, גם כיום וגם בעתיד, לכשיגדלו הילדים. היכן ישחקו הילדים בבוקר והיכן אחר הצהרים, היכן יארחו בשבתות הקיציות והיכן בחורפיות יותר. חשוב לי להשתמש ברוח ובשמש כדי לחסוך באנרגיה של חימום וקירור ולהתאים את הבית מבחינה אקלימית.

 

למה הריטואלים חשובים למעצבת בתים?

 

לכולנו יש ריטואלים קבועים של התנהלות יומיומית. חלק מהריטואלים משותפים לכולנו.

מה זה ריטואל?

זו התנהגות שחוזרת על עצמה במצבים שונים, כמו לזרוק את המפתחות של המכונית והתיק, איך שאנחנו נכנסים הביתה, לאכול מול הטלויזיה וכ"ד. חלק מהריטואלים משותפים לרובנו וחלק מן הריטואלים הם ספציפיים ואישיים והעיצוב של הבית בא לענות עליהם ולתת פתרונות מתאימים לדיירים העתידיים.

 

אז איך אני מתאימה את הבית לבעליו בתור מעצבת בתים?

 

למשל, המבואה. היא החלק הראשון שמקדם אותנו עם הכניסה הביתה. מאוד נפוץ לראות בה גיבוב נעלים ותיקים והמעילים מונחים על שולחן האוכל, יחד עם המפתחות והסלולרי. התוצאה היא שהמבואה שעמלתם כל כך לתכנן ולעצב היא פשוט … מחסן למרות שהשקעתם מאמצים בתאורה ובדלת מרשימה.

כשאני מעצבת בתים אני מתכננת מראש נישה לארון במבואה. בנישה הזו צריך להיות מקום למעילים, לבלאגן הנעליים (לא חייב להיות מסודר, תהיו מציאותיים) וגם מקום למבחר התיקים. אם מחכות למשפחה כמה שנים עם עגלת תינוק. אני מתכננת גם לה מקום.

 

עוד דוגמא היא המטבח. תכנון המטבח ועיצובו הוא קריטי מאחר וזהו אזור עבודה שצריך להיות הכי נוח ויעיל. כיום, הגובה הסטנדרטי של ה"שיש" במטבח (משטח העבודה) הוא 90 ס"מ.

בתור מעצבת בתים אני בוחנת את גובהם של הדיירים העתידיים, וביחד אנחנו מוצאים מה הגובה שנוח להם ללישת בצק, חיתוך ירקות וכ"ד. אני חושבת על כל המשתמשים ומוצאת את הגובה שהכי מתאים לכולם.

 

כשאני מעצבת בתים אני מתייחסת תמיד לכיווני הרוח והשמש. אנחנו מתלבטים לאיזה כוון להפנות את הסלון? היכן לשים את חדרי השינה ולאן לפתוח חלונות גדולים. תכנון נכון של הבית מבחינה אקלימית יתן נוחות תרמית גבוהה וחסכון משמעותי בהוצאות המיזוג והחימום. אפשר לעשות זאת בעזרת הצללות ע"י גגון, קרניז או פרגולה המוצללת עם מטפס נשיר כך שבקיץ העלווה תתן הצללה מוחלטת ובחורף, לאחר הנשירה , השמש תכנס לבית באופן חופשי. בכל אחד מהבתים אני בוחרת באפשרות המתאימה לו, לאנשיו ולתנאי הסביבה.

 

ומה עם חדר כביסה? בתור מעצבת בתים פגשתי אישה שאוהבת לכבס (כן, כן). אמנם לא היא גילתה לי את הסוד, אלא אחותה אבל מה שחשוב זה שתכננתי ועיצבתי לה בהתאם לריטואלים האהובים עליה. תכננתי לה חדר כביסה מרווח, נפרד מחדר הרחצה ואזור תלית כביסה במרפסת עם מקום ישיבה מוצל ונעים.
 

ישנן סוגיות רבות בהם אני דנה כשאני מתכננת בתים. בכל תכנון ועיצוב של בית הפתרונות הם יצירתיים ומותאמים אישית לבעלי הבית, דייריו העתידיים. בתהליך התכנון אני לומדת את הריטואלים המיוחדים של דיירי הבית, אהבותיהם והעדפותיהם ונותנת להם פתרונות בעיצוב הבית.